Kontakta oss

Silverskatten och Aspbacken ingår i samma förskoleområde.

Kerstin Asp är förskolechef och Julie Samuel är verksamhetsledare.

 

Sjukanmälan/ frånvaro:

Ring Silverskattens förskola och uppge barnets namn, ditt namn och orsak till frånvaro. Vi ser gärna att ni hör av er senast 7.30 samma dag som frånvaron börjar. När ert barn är friskt ser vi gärna att du meddelar det till oss dagen innan han/hon kommer tillbaka till förskolan, senast kl.13.00. Ring eller skicka ett sms till ditt barns hemvist. Nedan följer våra aktuella nummer till våra hemvister.

Vi följer Socialstyrelsens råd ”Smitta i förskolan” om hur vi förhåller oss till olika sjukdomar

  • Efter feber ska barnet vara hemma minst en feberfri dag (24 timmar)
  • Barn som kräks eller har diarré ska vara hemma 48 timmar efter sista kräkning eller avföring.
  • Vid smittsam sjukdom t ex ögoninflammation ska barnet vara hemma. Till smittsam sjukdom räknas även impetigo (svinkoppor, vätskande sår)
  • Pedagogerna får ej ge barnet medicin om det inte är för kronisk sjukdom t ex astma.

Pärlan: (ett till treåringar)

08 - 591 26514/ 0736-337366

silverskatten.parlan@edu.sigtuna.se

 

Skattkistan: (ett till treåringar)

08-59126492/ 0736-665309

silverskatten.skattkistan@edu.sigtuna.se

  

Piraterna: (tre till fyraåringar)

08-59126524/ 0736-613614

silverskatten.piraterna@edu.sigtuna.se

 

Skeppet: (fyraåringar till femåringar)

08-59126534/ 0736-610410

silverskatten.skeppet@edu.sigtuna.se

 

Granen: (finskspråkig grupp)

073-6663198

aspbacken.granen@edu.sigtuna.se

 

 

Förskolechef:

Kerstin.asp@sigtuna.se

Verksamhetsledare:

Julie.samuel@edu.sigtuna.se

Pedagogista/pedagogisk ledare:

Susanne.sabo-andersson@edu.sigtuna.se

 

Maila oss gärna om ni har några frågor eller funderingar.

    

Ett fel inträffade

De markerade fälten måste fyllas i


Dela på

Dela till Facebook Dela till Twitter Dela till LinkedIn Dela med e-post
Synpunkter & felanmälan