Platstillgång i dansgrupperna under VT17

Detta är en preliminär översikt över alla dansgrupper under vårterminen 2017. Sidan uppdateras kontinuerligt.

OBS! Under vårterminen 2017 kommer vi ej ha dansundervisning i Kulturskolans hus utan dansen kommer att vara i Salen i Forum (Märsta), Spegelsalen i Forum (Märsta), Cabinen i Forum (Märsta) Stockholmsvägen 25, Ekillaskolans aula (Märsta) samt i Spegelsalen i Valsta- sim och sporthall (Märsta).

Vi har även dansgrupper i gymnastiksalen på St Olofs skola (Skolbacken 58) i Sigtuna  som är markerade med: S:t Olofs skola (Sigtuna)

Vi har tre danssalar (Cullberg, Schakt och Isadora) i Kulturskolehuset som har adressen Kulturtorget 11 och ligger bredvid Märsta bibliotek och Konsthall.

Cullberg på plan 3 på Kulturskolan (Märsta), Schakt på plan 3 på Kulturskolan (Märsta) och Isadora på plan 2 på Kulturskolan (Märsta).

Grön ruta = Fler än 5 platser, Gul ruta = Mindre än 5 platser, Röd ruta  = Gruppen är för närvarande fullsatt, det går bra att ställa sig i kö.

Nivå; NY=Nystartad grupp, N/F=Nybörjare/Fortsättning, F=Fortsättning minst 2 års erfarenhet, M=Mellan minst 3 års erfarenhet, A=Avancerad minst 4 års erfarenhet

Vårterminen med dans pågår mellan vecka 4-21. Sportlov vecka 9,  Lov 21/3, Påsklov  vecka 15 + 17/4 och 1/5 samt 25-26/5 (Kristi him). 

Observera att vi efter tredje veckan inte tar in nya elever i dansgrupperna. De som står i kö får vänta till nästa terminsstart.  

Dag Tid Plats Grupp Nivå Lärare Plats kvar?
Mån 15.10-15.50 Salen, Forum Pyttedans för barn födda 2014 NY EKLA NY
Mån 16:00-17:00 Valsta Spegelsal Hiphop från åk 5 N/F VN/HW grön
Mån 16:00-16:50 Salen, Forum Mix-it åk 5 F EKLA gul
Mån 16.55-17.35 Salen, Forum Barndans födda 2012   EKLA röd
Mån 17:10-18:20 Valsta spegelsal Danslinjen 2 Jazz/Street   VN Intag efter audition
Mån 17.50-18.30 Salen, Forum Barndans födda 2010   EKLA röd
Tis 17:05-17:55 Ekillaskolans aula (från vecka 5, tidigare Forum) Danslinjen 3 Jazz/Street   LM

Intag efter audition

Mån 18.40-19.50 Valsta Spegelsal Danslinjen 1 Jazz/Street   VN Intag efter audition
 Mån 20.00-21.10  Valsta spegelsal  Street/Hiphop/ Dancehall  VN  gul
Tis 10.30-11.10 Konsertsalen i Kulturskolan Babyrytmik 2-20 månader   LST gul
Tis 16:00-16:50 Cabinen, Forum Mix-it åk 5-6 F JG röd
Tis 16:00-16:40 Salen, Forum Barndans för barn födda 2013 NY LST gul
Tis 16:45-17:25 Salen, Forum Barndans för barn födda 2011   LST röd
Tis 16:55-17.40 Cabinen, Forum Dansmix åk 2 N/F JG röd
Tis 16:10-17:00 Aulan, Ekilla Mix-it åk 4 N/F LM gul
Tis 17:45-18:30 Salen, Forum Balettmix F-klass & åk 1 NY LST röd
Tis 17.50-18.35 Cabinen, Forum Dansmix åk 1 N/F JG röd
Tis 18:20-19:30 Aulan, Ekillaskolan Danslinjen 1 Balett   LM Intag efter audition
Tis 18:40-19:50 Cabinen, Forum Danslinjen 2 modernt   JG intag efter audition
Tis 16:15-16:55 S:t Olofs skola  (Sigtuna) Barndans för barn födda 2012   HG gul
Tis 17:00-17:40 S:t Olofs skola (Sigtuna) Barndans för barn födda 2010 & 2011   HG röd
Tis 17:45-18:30 S:t Olofs skola (Sigtuna) Dansmix åk 1   HG grön
Tis 18:35-19:20 S:t Olofs skola (Sigtuna) Dansmix åk 2   HG grön
Ons 16:00-16:50 Aulan, Ekillaskolan Mix-it åk 6-7 N/F HG gul
Ons 17:05-18:05 Aulan, Ekillaskolan Street & show från åk 7 N/F HG grön
Ons 17.10-17.50 Cabinen, Forum Barndans för barn födda 2011   SF gul
Ons 16:10-17:00 Cabinen, Forum Mix-it åk 4 N/F SF gul
Ons 18.10-19:00 Aulan, Ekillaskolan Mix-it åk 3 F HG gul
Ons 18:00-19:10 Cabinen, Forum Street & show från åk 8 F SF gul
Ons 19:15-20:25 Aulan, Ekillaskolan Danslinjen 1 Modernt   HG Intag efter audition
Tor 16.00-16.40 Salen, Forum Sång- o danslek för barn födda 2010   JG/HW gul
Tor 16:00-17:00

Spegelsalen,

gamla kulturskolan

Balettmix från åk 5 F LST grön
Tor 17:05-17:55 Spegelsalen, gamla kulturskolan Mix-it åk 3 N/F LST röd
Tor 18:10-18:55 Spegelsalen, gamla kulturskolan Balettmix f-klass & åk 1   LST röd
Tor 19.00-19:50 Spegelsalen, gamla kulturskolan Mix-it åk 6 N/F LST grön
  Lärare:          
             
EKL Eva-Karin Latvala        
HG Helena Gunnarsson        
JG Joanna Gomes        
LM Lisa Mathiasson        
LST Lisa Sterner        
ME Maria Edin Endast skoluppdrag      
SF Sara Falck        
VN Veronica Näslund        
             
HW Hanna Wallander Sång (sång- och danslek)      
             

Ett fel inträffade

De markerade fälten måste fyllas i


Dela på

Dela till Facebook Dela till Twitter Dela till LinkedIn Dela med e-post
Synpunkter & felanmälan