Platstillgång i dansgrupperna under HT17

Detta är en översikt över alla dansgrupper under höstterminen 2017. Sidan uppdateras kontinuerligt.

Vi har tre danssalar (Cullberg, Schakt och Isadora) i det nybyggda Kulturskolehuset som har adressen Kulturtorget 11 och ligger bredvid Märsta bibliotek och Konsthall.

Cullberg på plan 3 på Kulturskolan (Märsta), Schakt på plan 3 på Kulturskolan (Märsta) och Isadora på plan 2 på Kulturskolan (Märsta).

Vi har även några dansgrupper i gymnastiksalen på St Olofs skola (Skolbacken 58) i Sigtuna  som är markerade med: S:t Olofs skola (Sigtuna)

Grön ruta = Fler än 5 platser, Gul ruta = Mindre än 5 platser, Röd ruta  = Gruppen är för närvarande fullsatt, det går bra att ställa sig i kö.

Nivå; NY=Nystartad grupp, N/F=Nybörjare/Fortsättning, F=Fortsättning minst 2 års erfarenhet, M=Mellan minst 3 års erfarenhet, A=Avancerad minst 4 års erfarenhet

Höstterminen pågår från torsdag i vecka 35 till vecka 49/50. Höstlov vecka 44, Obs ingen undervisning under studiedagarna 28/9 + 29/9.

Observera att vi efter tredje veckan inte tar in nya elever i dansgrupperna. De som står i kö får vänta till nästa terminsstart.  

Dag Tid Plats Grupp Nivå Lärare Plats kvar?
Mån 16.00-16.40 Schakt Barndans födda 2014   EKLA röd
Mån 17.20-18.20 Cullberg

Hiphop från åk 6

F VN grön
Mån 16.45-17.25 Schakt Barndans födda 2012   EKLA röd
Mån 18.30-19.40 Schakt Danslinjen 2 Jazz/Street   EKLA Intag efter audition
Måndag 17.40-18.25 Schakt Dansmix åk 1 N/F EKLA

röd

Mån 16.00-17.00 Cullberg Danslinjen 3 Jazz/Street   VN

Intag efter audition

Mån 18.40-19.50 Cullberg Danslinjen 1 Jazz/Street   VN Intag efter audition
Mån 20.00-21.10 Cullberg Street/hiphop/Dancehall A VN grön
Tis 10.30-11.10 Isadora Babyrytmik 2-20 månader   LST grön
Tis 15.15-15.55 Isadora Pyttedans för barn födda 2015   LST grön
Tis 16:00-16:50 Schakt Mix-it åk 6-7 F JG gul
Tis 16:00-16:40 Isadora Barndans för barn födda 2013   LST röd
Tis 17.00-17.40 Isadora Barndans för barn födda 2011 N/F LM röd
Tis 17.05-17.55 Cullberg Mix-it åk 3 N/F JG röd
Tis 17:00-18.45 Cullberg Balettmix F-klass & åk 1 NY LST röd
Tis 17.55-18.40 Isadora Dansmix åk 2 N/F JG röd
Tis 18.00-19.10 Cullberg Danslinjen 1 Balett   LM Intag efter audition
Tis 18:00-19:10 Schakt Danslinjen 2 jazz   JG intag efter audition
Tis 16:15-16:55 S:t Olofs skola  (Sigtuna) Barndans för barn födda 2012/13 NY HG röd
Tis 17:00-17:40 S:t Olofs skola (Sigtuna) Barndans för barn födda 2010 & 2011   HG röd
Tis 17:45-18:30 S:t Olofs skola (Sigtuna) Dansmix åk 2   HG gul
Tis 18:35-19:25 S:t Olofs skola (Sigtuna) Mix-it åk 3   HG gul
Ons 16.00-17.00 Cullberg Street & show från åk 7 N/F HG grön
Ons 17.05-18.05 Cullberg Street & show från åk 8 N/F HG grön
Ons 17.10-17.50 Schakt Barndans för barn födda 2011   SF gul
Ons 16.10-17.00 Schakt Mix-it åk 5 N/F SF röd
Ons 18.10-19:00 Schakt Mix-it åk 4 F SF gul
Ons 19.05-20.10 Schakt Street & show från åk 9 F SF gul
Ons 18.10-19.20 Cullberg Danslinjen 1 Modernt   HG Intag efter audition
Tor 16.00-16.40 Isadora Sång- o danslek för barn födda 2011 NY JG/HW röd
Tor 16:15-17:15 Schakt Balettmix från åk 6 F LST grön
Tor 16.45-17.25 Isadora Sång- och dansmix för barn födda 2010 N/F JG/HW gul
Tor 17.20-18.00 Schakt Barndans födda 2012   LST röd
Tor 18:10-18:55 Schakt Balettmix åk 2-3 N/F  LST gul
Tor 19.00-19:50 Schakt Mix-it åk 3-4 NY LST grön
  Lärare:          
             
EKL Eva-Karin Latvala        
HG Helena Gunnarsson        
JG Joanna Gomes        
LM Lisa Mathiasson        
LST Lisa Sterner        
ME Maria Edin Endast skoluppdrag      
SF Sara Falck        
VN Veronica Näslund        
             
HW Hanna Wallander Sång (sång- och danslek)      
             

Ett fel inträffade

De markerade fälten måste fyllas i


Dela på

Dela till Facebook Dela till Twitter Dela till LinkedIn Dela med e-post
Synpunkter & felanmälan