Tidigare kulturpristagare

Vill du se ALLA pristagare, även förvaltningens priser - klicka här!

 

De tidigare kulturstipendiaterna och kulturpristagarna från 1968 och framåt!

1968 konstnär Karl Gustaf Dahlgren 

1969 författare Barbro Lindgren 

1970 musikledare Torsten Englund, musikledare Nisse Holmstedt, hembygdsvårdare Frans Nyström 

1971 skulptör Lars Erik Falk,  konstnär Agda Holmsen, författare Hans Falk

1972 konstnär Bo Alström

1973 skulptör Eberhard Höll, keramiker Annette Danielsson 

1974 kyrkomusiker Sven R Alm, pianist Elzbieta Glabowna, dansare Eva Tanndal

1975 författare Eva Norberg-Hagberg, konstnär Emilio Moliner, musikledare Hans Uppling 

1976 hembygdsvårdare Nils Andersson, kulturminnesvårdare Ebba Pettersson, silversmed Nils Nisbel

1977 skulptör Marie-Louise Idestam-Blomberg, konstnär Jan-Erik Martinsson, keramiker Gertrud Olsson

1978 textilkonstnär Sten Kauppi, skulptör Berit Mörck, författare Malla Taipale-Martinsson

1979 hembygdsvårdare Gunnar Andersson, konstmedlare Maj-Britt Lekander, musikstuderande Niklas Palm, musikstuderande Joakim Wendel,

1980 fotograf Rolf Dahlström, bibliotekarie Eric Lilliehöök,  Sigtuna Messingsextett, Folkets Hus-föreståndarna Maja och Fred Schröder 

1981 borgmästare Gustaf Dahl, operasångare Christer Solén, kyrkomusiker Erik Svensson,  författare Katarina Torfason

1982 dansare Erik Kubista, amatörmusiker Bengt Larsson, författare Tore Zetterholm

1983 målarmästare Kurt Fredriksson, dramapedagog Ingela Malmberg, dansare Annette Malmgren, dansare Julia Sundberg

1984 musikledare Ulla-Britt Hammarström, hembygdsvårdare Stig Hälludd, tonsättare Lubomyr Melnyk, teaterelev Tony Wilkens

1985 jazzmusiker Krister Andersson, konstnär Barbara Bobrowska-Nilsson, konstsmed Bengt Pettersson, arkivforskare Sten Sjöberg

1986 hembygdsvårdare Harry Jansson, målare Paavo Pärni, musiker Christian Rask , författare Eva Seeberg, konstnär Inga Sternberg-Tegner

1987 skulptör Hedy Jolly-Dahlström, teaterchef Kjerstin Dellert, författare Fred Eriksson, musiker Lars Lundström

1988 teaterpedagog Agneta Alm, musiklärare Christer Hjort, arkivsamlare Harald Ivarsson, hembygdsvårdare Bror Lindh, körledare Anders Rosén

1989 scentekniker Manne Egenaes, hembygdsvårdare Gunvor Frank, musiklärare Jan Hammarström, teaterstuderande Louise Ohlsson, skådespelare Rolf Tourd

1990 skolledare Bo Asp, hembygdsforskare Ragnar Fornö, hembygdsforskare Tomas Stavbom, författare Gertrud Zetterholm

1991 musiker Bosse Broberg, textilkonstnär Carin Brink, musikstuderande Sara Hammarström, hembygdsvårdare Curt Ohlsson, särskilt stipendium: Ove Jansson

1992 musikledare Helene Andersson, familjen Birger Brolund, författare Åke Skeppare

1993 musiker Sten Forsman, kulturfrämjare Edith Kotka Nyman, bildkonstnär Hilde Ohlsson

1994 hembygdsvårdare Finn Hultgren, musikstuderande Cecilia Jonshult, musiker och översättare Bernt Melldahl

1995 hembygdsvårdare Göte Rydh, folkbildare Carin Widlund

1996 konstnär Stefan Hansson, musiker Karin Lekteus

1997 dansstuderande Cecilia Jap, hembygdsvårdare Giselher Naglitsch

1998 designstuderande Ricard Förare, författare Agnete Hjort , översättare Anne Marie Edéus

1999 Dansgruppen Samba S:t Olof, (Textilkonstnär) Väverska Lena Månsson

2000 hembygdsforskare Bertil Franzén, musiker Jonas Viklund,  musiker Anna Rosén

2001 guide Angelica Hedblom, hembygdsföreningen Stig Elfstrand,  dansare Diana Jap

2002 arrangör skulptursymposium Rolf Ängfors, hembygdsvårdare Inger Kraft, musiker Johan Liljedahl

2003 vävnadskonstnär Lill Sjöström, konsthantverkare Christina Rudin Snöbohm, musiker Fredrik Hermansson

2004 musiker Sten Westling, skådespelare och teaterarrangör Nik Dahlström

2005 musiker Ivan Zavalov, revymakare och skådespelare Jan Gustavsson

2006 dansare Lilian Jap, musiker Erik Lundkvist

 2007 musikalartiststudent Ana-Sofia Nuñes Valderas,  folkmusiker Willy och Sonja Vaterman, hantverkare Lotta Rahme

2008 hembygdsvårdare Fred Blomberg, dansare Natalie Svahn

2009 konstnär Larz Eldbåge, bioentrepenör Anders Leffler, musikstudent Samuel Löfdahl

2010 författare, psykolog och pomolog Görel Kristina Näslund, musiker Anders Malm

2011 regissör Johanna Paulsdotter Löfstedt och hembygdsforskare Timo Lipitsä

2012 musiker Robert Malm och ordförande i Sigtuna kulturförening Karen Salmose

2013 musiker Hanna Carlsson och konstnär Hans Kündig

2014 Anna-Karin Wetzig kulturpristagare och Johan Bergsten och Lisa Bergsten kulturstipendiater

2015 Mats "Skuggan" Wennersten, ljud och ljustekniker kulturpris och musiker Gabriel Lundh kulturstipendie

Ett fel inträffade

De markerade fälten måste fyllas i


Dela på

Dela till Facebook Dela till Twitter Dela till LinkedIn Dela med e-post
Synpunkter & felanmälan Kontaktinformation