Fackliga företrädare

Facklig förtroendeman är den arbetstagare som utsetts av sina lokala arbetstagarorganisationer att företräda de anställda i fackliga frågor. Förtroendemannen är vanligen anställd på den arbetsplats där den fackliga verksamheten bedrivs.

I Sigtuna kommun finns följande fackliga företrädare:

Kommunal

Helene Mattsson
Telefon 08-591 265 84, 070-698 69 00
helene.sorell@kommunal.se

Kontakt Team Sigtuna 08 591 265 83/84 norr.sigtuna.stockholm@kommunal.se

Lärarförbundet
Anna Strömberg Johansson
Telefon 08-591 265 81, 073-661 38 12
anna.stromberg@sigtuna.se

Lärarnas Riksförbund (LR)
Ylva Hellgren  Telefon 08-591 265 82, 070 - 737 03 28
lr@sigtuna.se

Skolledarna

Andreas Eriksson
andreas.eriksson@sigtuna.se

Vision
Åsa Nordin
Telefon 08-591 265 80, 070-737 03 29
vision@sigtuna.se

Akademikerförbundet SSR
Sirpa Ekström
Telefon 08-59126000
sirpa.ekstrom@sigtuna.se

Vårdförbundet
Britt-Inger Fernaeus
Telefon 08-597 837 04
Britt-Inger.Fernaeus@sigtuna.se

Sveriges Ingenjörer

Eija Österberg
Telefon 08-591 261 96
eija.osterberg@sigtuna.se

JUSEK

Seija Khalifa
Telefon 08-597 830 29
Seija.khalifa@sigtuna.se

Civilekonomerna

Vakant

DIK

Ombudsman Linnea Skagerberg
linnea.skagerberg@dik.se 

Sveriges Arkitekter

Lars Nilsson
Telefon 08-591 262 02

Psykologförbundet

Irma Pettersson
tel 08-59126644

Ledarna
Ombudsman Fredrik Alm
Telefon 010-5100601
fredrik.alm@ledarna.se

SRAT

Kerstin Alksten
Tel 08-591 263 59
www.srat.se

FSA

Ann-Christin Eklund
Telefon 070-211 30 56

Fysioterapeuterna

Hanna Sommar
Telefon: 070-737 03 87

Gunilla Ingverud
Telefon: 073-661 36 93

Naturvetarna

Ombudsman Åsa Lindgren
asa.lindgren@naturvetarna.se

 

Ett fel inträffade

De markerade fälten måste fyllas i


Dela på

Dela till Facebook Dela till Twitter Dela till LinkedIn Dela med e-post
Synpunkter & felanmälan