Platstillgång i dansgrupperna under VT19

Detta är en översikt över alla dansgrupper under vårterminen 2019. Sidan uppdateras kontinuerligt. Höstens schema gällande ht19 är inte klart ännu.

Vi har tre danssalar (Cullberg, Schakt och Isadora) i det nybyggda Kulturskolehuset som har adressen Kulturtorget 11 och ligger bredvid Märsta bibliotek och Konsthall.

Cullberg på plan 3 på Kulturskolan (Märsta), Schakt på plan 3 på Kulturskolan (Märsta) och Isadora på plan 2 på Kulturskolan (Märsta).

Vi har även några dansgrupper i gymnastiksalen på St Olofs skola (Skolbacken 58) i Sigtuna  som är markerade med: S:t Olofs skola (Sigtuna)

Grön ruta = Fler än 5 platser, Gul ruta = Mindre än 5 platser, Röd ruta  = Gruppen är för närvarande fullsatt, det går bra att ställa sig i kö.

Nivå; NY=Nystartad grupp, N/F=Nybörjare/Fortsättning, F=Fortsättning minst 2 års erfarenhet, M=Mellan minst 3 års erfarenhet, A=Avancerad minst 4 års erfarenhet

Vårterminen pågår mellan vecka 3-21. Sportlov vecka 9, Påsklov vecka 16, ingen dans på valborgsmässoafton och röda dagar. Ingen undervisning på kommunens studiedag den 11/2.

Observera att vi efter tredje veckan inte tar in nya elever i dansgrupperna. De som står i kö får vänta till nästa terminsstart.  

Dag Tid Plats Grupp Nivå Lärare Plats kvar?
Mån 15.45-16.45 Cullberg Danslinjen 3  F VN intag efter audition
Mån 16.00-16.50 Schakt Mix-it årskurs 4   EKLA  gul
Mån 16.30-17.15 Isadora Sång- och dansmix årskurs 1-3   JG/HW  röd
Mån 17:00-18:00 Cullberg

Hiphop från årskurs 7

F VN röd
Mån 16.55-17.35 Schakt Barndans födda 2012   EKLA röd
Mån 17.50-18.35 Schakt Dansmix årskurs 2   EKLA röd
Mån 18.30-19.40 Cullberg Danslinjen 1 jazz/street
VN intag efter audition
Mån 18.40-19.50 Schakt

Danslinjen 2 jazz 

  EKLA Intag efter audition
Mån 19.45-20.55 Cullberg Street/hiphop/Dancehall A VN gul
Tis 10.30-11.10 Isadora Babyrytmik 2-20 månader   LST grön
Tis 15.30-16.10 Isadora Pyttedans för barn födda 2016  NY LST grön
Tis 15.50-17.00 Schakt Mix-it årskurs 7 F JG röd
Tis 16.00-16.55 Cullberg Mix-it årskurs 5 N/F LM gul
Tis 16:15-16:55 Isadora Barndans för barn födda 2015   LST röd
Tis

17.10-17:50

Isadora Barndans för barn födda 2014
LST röd
Tis 17:05-17.45 Cullberg Barndans för barn födda 2013
LM röd
Tis 17:05-17:55 Schakt Mix-it åk 3 N/F JG röd
Tis 17:55-18:40 Isadora Dansmix årskurs 1 N/F LM gul
Tis 18:05-18:55 Schakt Mix-it årskurs 4 N/F JG röd
Tis 18:00-18.45 Cullberg Balettmix F-klass & åk 1 NY LST röd
Tis 19.00-20.10 Cullberg Danslinjen 1 & 2 Balett   LM Intag efter audition
Tis 19:00-20:10 Schakt Danslinjen 3 Modernt   JG intag efter audition
Tis 16:00-16:40 S:t Olofs skola  (Sigtuna) Barndans för barn födda 2012/13
EKLA röd
Tis 16:45-17:30 S:t Olofs skola (Sigtuna) Dansmix årskurs 1-2   EKLA röd
Ons 15:30-16:30 Schakt Mix-it årskurs 6 N/F SF gul 
Ons 16:30-17:40 Cullberg Street- och show åk 8 F HG grön
Ons 16:35-17:25 Schakt Mix-it årskurs 5 N/F SF röd
Ons 17:50-18:30 Cullberg Balettmix för barn födda 2012/2013 N/F  HG NY
Ons 17:50-18:35 Schakt Dansmix årskurs 1 N/F SF gul
Ons 18:50-20.00 Cullberg Danslinjen 2 modernt
HG Intag efter audition
Ons 18:45-20:00 Schakt Street & show från åk 9 F SF gul
Tor 16:30 Isadora Barndans födda 2014
LST röd
Tor 17.20-18.00 Schakt Barndans födda 2012-upphör från vecka 10-2019   LST
Tor 18:10-18:55 Schakt Balettmix årskurs 2-3 N/F  LST gul
Tor 19:05-19:55 Schakt Mix-it årskurs 3-4 N/F LST gul
  Lärare:          
             
EKL Eva-Karin Latvala        
HG Helena Gunnarsson        
JG Joanna Gomes        
LM Lisa Mathiasson        
LST Lisa Sterner        
ME Maria Edin Endast skoluppdrag      
SF Sara Falck        
VN Veronica Näslund        
             
HW Hanna Wallander Sång (sång- och dansmix)      
             

Ett fel inträffade

De markerade fälten måste fyllas i


Dela på

Dela till Facebook Dela till Twitter Dela till LinkedIn Dela med e-post
Synpunkter & felanmälan